а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склон

склони
Вид збор: Придавка
Ранг: 14160
1. Кој има наклоност кон нешто.
Англиски: inclined
Примери:
Склон кон пиење.
Склон кон музиката.
2. Кој има некаква намера, желба, готов кон нешто.
Англиски: inclined
Примери:
Беше склон да го прифати предлогот.
Склон кон паѓање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК