а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склоност

(едн.) склоноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6519
1. Расположеност кон некоја дејност, професија, надареност во некој однос; предрасположеност кон нешто.
Англиски: predisposition Албански: prirje, dispozitë
Примери:
Склоност кон литературата.
Склоност кон дебелење.
2. Пристрасност, љубов кон нешто; симпатии кон некого.
Англиски: inclination Албански: prirje, preferencë
Примери:
Склоност кон пиење.
Чувствуваше склоност кон него.