а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склад

мн. складови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5298
1. Специјална просторија за чување материјали.
Англиски: storage Албански: depo, magazë
Употреба: Економија
Примери:
Склад за дрва.
(разг.) Има на склад, може веднаш да се испорача.
2. согласност, сообразност, хармонија
Англиски: harmony Албански: harmoni