а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скица

мн. скици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7825
1. План, цртеж на зграда, на место и сл.
Англиски: sketch Албански: plan, skicë
Примери:
Скица на населбата.
Скица на градот.
2. Претходен цртеж на уметничко дело; претходна редакција на литературно, музичко дело.
Англиски: draft Албански: plan, skicë
Примери:
Скица на драма.
3. Општи линии на нешто.
Англиски: outline Албански: skicë, kontur
Примери:
Скица на реферат.