а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скитник

мн. скитници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6092
1. Човек што не се задржува долго на едно место; без постојано живеалиште; скитач, скиталец.
Англиски: tramp
Примери:
светски скитник
вечен скитник
витез скитник
Бегајќи од војната станавме скитници.
2. За животно - без господар, без постојано место на престојување.
Примери:
куче скитник
Изведенки
скитничка ж.
мн. скитнички