а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скитне

скитнат; скитни, скитнете; скитнав, скитнаа; скитнал; скитнат; скитнев, скитнеа; скитнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25426
Скита некое време.
Англиски: walk
Примери:
Скитна малку детето.
Еден ден скита низ планината и донесе мало мече.
Изведенки
скитнува несв.
скитнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК