а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скита

(се) скитаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5321
Оди без цел од едно место во друго; води скитнички живот; оди долго време некаде.
Англиски: stray; wander Албански: ender
Примери:
Скиташе со години по Америка.
Скитаат цел живот, без дом и огниште.
Скиташе по градот.
Изрази
(посл.) Кој пита, не скита - прашај и нема да залуташ.
Скита како глува кучка - бесцелно скита.