а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скиснува

(се) скиснуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) скисне
Англиски: sour
Примери:
(нар. поез.) Месила сум чисто тесто,/ три дни кисне, не скиснува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК