а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скиснат

скиснати
Вид збор: Придавка
Ранг: 23106
1. (глаг. прид.) скисне
Англиски: fermented
2. Што станал покисел отколку што треба.
Англиски: fermented
Примери:
Скиснати црвени патлиџани.
Скиснато млеко.
3. лошо расположен, онерасположен
Англиски: sour
Употреба: Преносно значење
Примери:
Одеше скиснат по улицата.
Изведенки
скиснато прил.
Пример: Скиснато реферираше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК