а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скисели

скиселат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18174
1. Направи да стане кисел.
Англиски: make sour Албански: thartoj
Примери:
Го скисели млекото.
2. (се скисели) стане кисел
Англиски: turn sour Албански: thartohet
Примери:
Се скиселија краставиците.
3. (се скисели) се онерасположи
Англиски: get cross Албански: thartohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Си се скиселил нешто.