а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скиселен

скиселениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18108
1. (глаг. прид.) скисели
2. Што станал кисел, покисел од нормалното.
Примери:
скиселено млеко
3. нерасположен, невесел
Изведенки
1. скиселено прил.
Пример: Гледаше некако скиселено, невесело.
2. скиселеност ж.