а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скиптар

мн. скиптри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50258
1. Царски жезол со бесценети камење и резба.
Англиски: scepter Албански: skeptër
2. Царска власт.
Англиски: scepter Албански: skeptër
Употреба: Преносно значење
Примери:
под неговиот скиптар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК