а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скара

скараат; скарал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6765
1. Предизвика караница меѓу некои.
Англиски: incite quarrel Албански: nxis grindje
Примери:
Најпосле успеа да ги скара.
2. свика, осрамоти
Англиски: yell Албански: bërtas
Примери:
Го скара детето да не оди таму.
3. (се скара) Расипе односи со некого.
Англиски: quarrel Албански: grindem
Примери:
Се скарале и сакале да се тепаат.
4. (се скара) му свика, го осрамоти
Англиски: yell Албански: bërtas
Примери:
Му се скара.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК