а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скапаница

мн. скапаници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54319
1. гнилост, гнилеж
Англиски: decay Албански: kalbësirë, gjelbësirë
2. Тап, слаб ученик, повторувач.
Англиски: repeater Албански: nxënës i dobët, tup
Употреба: Образование , Преносно значење
Изведенки
скапаничиште ср.
мн. скапаничишта
пејор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК