а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скамени

скаменат; скаменил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6570
1. Претвори во камен.
Англиски: petrify Албански: ngurtësoj
Примери:
И дрвјата Господ беше ги скаменил.
2. (се скамени) Се претвори во камен.
Англиски: petrify Албански: ngurtësoj
Примери:
Се скамениле сите и си останале на местата.
3. Стане неподвижен, како од камен, се стаписа.
Англиски: petrify Албански: ngurtësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се скаменил од чудо.
4. Загуби способност да пројавува некои чувства, стане суров, без жалост.
Англиски: numb Албански: mpij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не можеше да зборува од возбуда, се скамени.
Ми се скамени срцето.