а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скалест

Види и: скала (ж.)
скалести
Вид збор: Придавка
Ранг: 31738
1. Место што е од камен, каменест, каменит.
Англиски: rocky
Примери:
скалесто место (каменито место)
скалест пат
скалеста клисура
Низ проѕирната вода се гледа скалестото корито на реката.
2. Што е во вид на скала, што има изглед и структура на скала.
Примери:
скалести полици
скалеста пирамида
Изведенки
скалесто прил.
Пример: Реката скалесто се пенеше меѓу камењата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК