а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сказна

мн. сказни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3607
Приказна што влегла во предание.
Англиски: tale
Примери:
Мајстори, чујте за син ми сказна.
И од каде ни се оние наши чудесни стари сказни.