а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ситуација

мн. ситуации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 540
1. Збир од услови и околности.
Англиски: situation Албански: situatë
Примери:
Политичката ситуација во светот.
Високиот водостој нѐ доведе во критична ситуација.
За ситуацијава тотално неадекватен пример.
2. Во архитектурата - опис, скица на расположбата на одделен објект.
Англиски: sketch Албански: skicë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Ситуација на куќата.
Изведенки
ситуациски прид.
ситуацискиот
Пример: ситуациски условено
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК