а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сито

мн. сита
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9658
1. Направа за сеење брашно и сл.
Англиски: sieve Албански: sitë
Примери:
Јадро, ситно сито.
Свилено сито.
(нар. поез.) Без сито да го отсееш, / без огин да го испечеш.
2. Пречка што се надвива тешко.
Англиски: obstacle Албански: pengesë, kleçkë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој испит е големо сито.
Изрази
(разг.) Поминал и сито и решето - доживеал многу.