а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ситнозем

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ситна земја во која преовладува песок, обично на површинскиот дел од почвата.
Употреба: Геологија
Примери:
Обраснувањето на карпите при недосток на ситнозем вообичаено се извршува од нижите растенија.