а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ситница

мн. ситници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5175
1. Нешто мало по големина.
Англиски: trifle Албански: imtësirë
Примери:
На масата имаше и некои убави ситници.
Најразлични ситници.
2. Нешто што нема суштествено значење.
Англиски: detail Албански: imtësirë
Примери:
Тоа е ситница.
До ситници.
И најмала ситница го нервира.
3. Овошка со ситен плод, најчесто круша.
Англиски: fruit Албански: frutë e imët
Примери:
Два товара круши ситници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК