а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

силуета

мн. силуети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5717
1. Еднобојна контурна слика на некого или нешто.
Англиски: silhouette Албански: siluetë
2. Матно оцртување на нешто што не се гледа јасно поради мрак, магла, далечина и сл.
Англиски: shape Албански: siluetë, hije