а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сив

сиви
Вид збор: Придавка
Ранг: 1102
1. Кој има боја на пепел.
Англиски: grey
Примери:
сив сокол
сив коњ
сиви очи
сиви панталони
2. За време стушен.
Англиски: grey
Примери:
Топло, сиво утро.
3. Неинтересен, безбоен, со бедна содржина.
Англиски: monotonous
Употреба: Преносно значење
Примери:
сивата стварност
сив живот