а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сејачка

мн. сејачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33003
1. За жена сејач.
Англиски: sower Албански: mbjellëse
Употреба: Земјоделство
Примери:
Сејачи и сејачки.
2. Машина за сеење.
Англиски: seeder Албански: mbjellëse
Употреба: Земјоделство , Технологија