а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сержант

мн. сержанти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41792
Звање, чин, а исто така и лице од нижиот команден состав на армијата или милицијата во некои земји.
Англиски: sergeant
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК