а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сере

серат; сери, серете; серев, сереа; серел: серен; серејќи; срав, сраа; срал; сран
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11747
1. Врши празнење на цревата, исфрлање на изметот од телото.
Англиски: shit Албански: dhi
Употреба: Вулгарно
2. Треска глупости.
Англиски: bullshit Албански: ndyrësi, dëngla
Употреба: Вулгарно , Преносно значење
Примери:
Не сери!
3. (се сере) Си ги испразнува цревата.
Англиски: shit
Употреба: Вулгарно
Изрази
Не серам пари - немам пари за сѐ и сешто.
Изведенки
1. серење ср.
глаг. им.
2. срање ср.