а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сепија

мн. сепии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53380
1. морско мекотело животно
Латински: Sepia officinalis Англиски: cuttlefish Албански: sepia, kallamar
Употреба: Зоологија
2. Сликарска боја добиена од ова животно.
Англиски: sepia Албански: ngjyrë kallamari, sepie
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК