а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сепарација

мн. сепарации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38909
1. Одделување на една материја од друга.
Англиски: separation Албански: separacion
Употреба: Екологија
2. (најчесто мн.) Сепарации - најчесто: одделение во рудник.
Англиски: separation Албански: separacion
Употреба: Геологија