а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сен

мн. сени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45040
1. сенка
Англиски: shadow Албански: hije
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Убава мома род нема/ широко поле од нема/ длабоко море дно нема/ високо дрво сен нема, / калешо јагне грев нема.
2. Душата на покојникот.
Англиски: shadow Албански: hije
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Им се поклони на сените на славните предци.
3. Железниот прстен на горниот крај на воденичкото вретено.
Изведенки
сен ж.
сенка