а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сенароден

сенародна
Вид збор: Придавка
Ранг: 31578
Кој му припаѓа на целиот народ; во кој учествува целиот народ.
Примери:
Сенародно дело.
Сенародна жалост.
Сенародно движење.
Сенародно востание.