а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семоќник

мн. семоќници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51490
Лице што има неограничена моќ.
Англиски: absolutist
Примери:
Дали некој семоќник може да создаде карпа толку голема и тешка што и самиот тој нема да може да ја помести?