а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семка

мн. семки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4873
1. Одделно зрно од семето на некои растенија.
Англиски: seed Албански: farë, bërthamë
Употреба: Ботаника
Примери:
Семки од лубеница.
2. Коската на некои плодови.
Англиски: stone Албански: bërthamë, koc
Употреба: Ботаника
Примери:
Семки од кајсии.
3. Семки - печено семе од тикви.
Англиски: seeds Албански: farë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Имаше полн џеб семки и само си грицкаше.