а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семир

(едн.) семирот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21411
Целиот свет, вселена.
Англиски: universe
Употреба: Астрономија
Примери:
Лет во семирот.
Изведенки
семирски прид.
семирскиот