а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

секретаријат

(едн.) секретаријатот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6452
1. Оддел на некоја установа, органхзација и сл. што служи за водење на тековната работа од организационен карактер.
Англиски: secretary's office Албански: sekretatriat
Употреба: Административен термин
Примери:
Секретаријатот на факултетот.
Генерален секретаријат на Обединетите нации.
2. Лица што се избираат на собранија, советувања, конференции за водење на записник.
Албански: sekretariat
Употреба: Административен термин
Примери:
Секретаријат на конференцијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК