а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

секанс

мн. секанси
Вид збор: Именка, машки род
Тригонометриска функција еднаква на односот помеѓу хипотенузата и катетата што прилежи кон дадениот агол.
Употреба: Математика