а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сегашен

сегашни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1699
Кој се однесува на времето во кое се живее.
Англиски: present
Примери:
сегашниве деца
по сегашната мода
(разг.) сегашно време
Кои се ефектите на сегашниве задолжувања?
Изрази
(посл.) Сегашната работа не оставај ја за утре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК