а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сегашен

сегашни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1707
Кој се однесува на времето во кое се живее.
Англиски: present
Примери:
сегашниве деца
по сегашната мода
(разг.) сегашно време
Кои се ефектите на сегашниве задолжувања?
Изрази
(посл.) Сегашната работа не оставај ја за утре.