а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свршувачка

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14347
1. крај
Англиски: end Албански: fund
Употреба: Разговорно
2. Давање збор (ветување) помеѓу двајца дека ќе стапат во брак.
Англиски: engagement Албански: fejesë
Примери:
На денот на свршувачката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК