а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сврзува

(се) сврзуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9810
(се) врзува, (се) поврзува
Англиски: connect
Примери:
Општество во кое две третини од населението едвај сврзува крај со крај.
Изрази
Едвај сврзува крај со крај - живее тешко, во немаштија.