а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свржи

свржат
Вид збор: Глагол, несвршен
(само во 3 л.) За ветер - предизвикува чувство на штипење по кожата.
Примери:
Што свржи едно ветре надвор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК