а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сврдел

мн. сврдли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11604
1. Направа за правење дупки во дрво, метал и сл.
Англиски: drill Албански: turjelë
Примери:
Без сврдел не може да се продупи дрвото.
2. продорен човек
Албански: turjelë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Го знам што сврдел е.
3. вител
Албански: gji uji
Употреба: Дијалектен збор
Изрази
(посл.) Сврдел в торба не се крие - не може да се скрие тоа што јасно се гледа.
(посл.) Со сврдел ум не се става - тешко може да му се помогне на мрзливиот, глупиот.