а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свлак

мн. свлакови
Вид збор: Именка, машки род
Место на стрмна падина каде што се слизга земјата, свлечена земја.
Англиски: landslide
Употреба: Геологија
Изведенки
свлек м.
мн. свлекови