а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свиток

мн. свитоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17043
1. Лист од папирус, пергамент или од хартија, свиткан во облик на валјак.
Англиски: scroll
Употреба: Историја
Примери:
Свитоци на стари ракописи.
пергаментен свиток
свиток на диплома
2. Место каде што завива (свива) пат или река.
Англиски: bend
3. (мн. свитци) Инсект што свети на темно.
Латински: Lampyris noctiluca Англиски: glow-worm
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК