а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свиок

мн. свиоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4411
1. Точка каде што свива пат, улица, кривина.
Англиски: curve
Примери:
Стана судир на свиокот.
2. Место каде што завива (свива) пат или река.
Англиски: bend