а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светулка

мн. светулки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4852
Инсект што свети на темно.
Латински: Lampyris noctiluca Англиски: glowworm
Употреба: Зоологија
Изведенки
светулче ср.
мн. светулчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК