а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

световен

световни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9995
1. Кој не е црковен, духовен.
Англиски: secular
Примери:
Световни училишта.
Световни песни.
Световни лица.
2. светски
Англиски: worldly
Изведенки
световност ж.
световноста
Пример: духовноста и световноста на земјата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК