а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светло

мн. светла
Вид збор: Именка, среден род
Извор, направа за осветлување.
Англиски: light Албански: dritë
Примери:
Запали го светлото.
Возеше со изгасени светла.
Запалени светла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи