а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светло

Вид збор: Префикс
Прв составен дел на некои сложенки со значење на светол, послабо изразена, бледа нијанса на некоја боја.
Англиски: light, bright
Примери:
светлозелен, светложолт, светлокафен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи