а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светлокафеав

светлокафеави
Вид збор: Придавка
Што е со светла и кафеава боја во бледа нијанса.
Англиски: light-brown
Примери:
Подготвената смеса печете ја додека рабовите не нараснат и не добијат светлокафеава боја.
светлокафеави панталони
Изведенки
светлокафен прид.
светлокафениот
Пример: светлокафено палто
FlexiMac
 менување на македонски глаголи