а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светли

светлат
Вид збор: Глагол, несвршен
свети
Англиски: shine Албански: ndriçoj
Изведенки
светлечки прид.
светлечкиот
Пример: светлечка реклама, светлечки рафали во ноќта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи