а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

светлив

светливи
Вид збор: Придавка
Што пушта, што произведува светлина.
Англиски: shiny
Примери:
светливи бисери
светливи очи
светлив метал
светлива блуза
FlexiMac
 менување на македонски глаголи